Historie

Záchranné centrum Talarak vzniklo v roce 2009 díky iniciativě Pavla Hospodářského a velkého milovníka a ochránce přírody Fernanda L. Gutierreze. Spolu s pěti dalšími podnikateli z Bacolodu, Kabankalanu a Talisay založili  Talarak Foundation Inc. a zavázali se centrum prvních pět let sponzorovat. „Dino“ Gutierez se stal i prvním prezidentem Talarak Foundation Inc. Celý projekt centra je zpracován tak, aby bylo záchranné centrum po určité době činnosti finančně soběstačné.

Záchranné centrum se nachází na ploše o rozloze 2 ha poblíž města Kabankalan na ostrově Negros, který je z hlediska ochrany přírody jedním z nejzajímavějších ostrovů Filipín. Zařízení v centru jsou velmi jednoduchá a především funkční. Nachází se zde jednoduché chovné voliéry, rozlétávací a rehabilitační vypouštěcí voliéra, výběhy, přípravna krmiva, karantény a jednoduchá ošetřovna. Na konci roku 2011 se podařilo vybudovat domek – ubytovnu pro dobrovolníky.

V současné době je v záchranném centru chováno cca 35 druhů živočichů (z nichž je dvacet dva endemitů, dalších patnáct druhů je na různém stupni ohrožení). O provoz se stará pět chovatelů. 

Zvířata se do centra dostávají většinou jejich zabavením na černém trhu nebo výměnou s místními chovateli za pro ně atraktivní druhy. V poslední době, jak se šíří povědomí o ochraně přírody, dostalo centrum některé jedince také darem. Někteří ze zachráněných ptáků patří mezi naprosté unikáty a jsou velmi málo známé i mezi chovateli a ornitology. Zkušenosti s chovem těchto druhů jsou proto v mnoha směrech unikátními poznatky, které pomáhají odhalit další  "tajemství" biologie a etologie druhu v přírodě.

Projekt záchranného centra je významný tím, že jej zatím sponzorují domácí sponzoři bez přispění zahraničních institucí.