DOBRÉ ZPRÁVY

Dobré zprávy jsou, že nám dnes vylétli z budky tři zoborožci rýhozobí (Penelopides panini ) a divili jsme se, že jsou to všechno samičky, když jsme přece kontrolním otvorem pozorovali samce. Při kontrole budky jsme zjistili,  že jsou tam ještě dvě mláďata  - samec a samička,  takže tu máme rekordních pět  mláďat v jedné budce.  Jsou to čtyři holky a jeden kluk. Škoda, že to není naopak.To je myslím u tohoto druhu poprvé. Slyšel jsem o pěti mláďatech v Avifauně, ale to byli prý kříženci.

Také se dnes vylíhlo druhé mladé zoborožcům světlehlavým (Aceros leucocephalus). Letos nám opět hnízdí dva páry. Prvnímu páru se mláďata vylíhla již minulý týden. Dnes nám také snesl první pár velevzácných holubů negroských (Gallicolumba keayi).  Je to poprvé, tak s nadšením :-0 očekáváme.  Druhý pár staví hnízdo. Špačci holohlaví (Sarcops calvus melanonotus) mají ve druhé snůšce tři mláďata, palavanští  loskutáci (Gracula religiosa palawanensis) také jedno mládě.

Není to však každý den pozitivní. Jsou dny, kdy několikrát pitvám.

Ale když už jsem tu rozjel  tu úspěšnou linku, ještě jsem se tedy zapomněl pochlubit s letošním třetím vyklubaným papouškem madou modrotemenným (Tanygnathus lucionensis salvadorii). Také dvě přirozeně odchovaná kuřátka bažantů palawanských (Polyplectron napoleonis)  již měsíc hřadují se samicí na větvi.  Dále se nám  opakovaně podařilo odchovat holuba dvoubarvého (Ducula bicolor).

Musím také na trhu dokoupit ovoce pro zoborožce.  Máme čtyři nové, darované a za slepice vyměněné supervzácné zoborožce Waldenovy. Dino totiž najímá na práci každý rok vetší množství lidí z ostrova Panay.  Vloni jeden chlapík, který tu v Talaraku pomáhal s opravou střechy karantény a myšárny, viděl zoborožce a prohlásil, že je u nich ve vesnici každou hnízdní sezónu připravují jako speciální lahůdku při oslavách jakéhosi místního posvícení. Takže jsme jim letos na posvícení poslali 20 domácích slepic, aby nechali zoborožce na pokoji. Oni to ale blbě pochopili a zoborožce vybrali z hnízda a přivezli je z vděčnosti k nám. Ale pořád je to lepší, než kdyby je snědli. Takže jich teď máme celkem šest.

Pavel, Talarak, 20. května 2014